Gdzie można z nami praktykować zdrowotne ćwiczenia Qigong i Taichi.
Ćwiczenia stacjonarne i wyjazdowe, kliknij…
ĆWICZENIA ONLINE: Qigong Jadeitowej Księżniczki ONLINE, ćwiczenia dla zdrowia i witalności. Środy i piątki 7:45-9:15 - Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
ĆWICZENIA ZDROWOTNE: Zajęcia ONLINE Qigong oraz Tai Chi, styl Chang San Feng we wtorki 19:00 i czwartki 19:30 Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
Tam dom twój, gdzie Serce twoje, czyli o Qi, która podąża za Sercem/Umysłem
W tytule tego rozdziału nawiązuję oczywiście do znanego powiedzenia i często używanego cytatu "Tam dom twój gdzie serce twoje". W filozofii i medycynie chińskiej, a także w ćwiczeniach Qigong podobnie mówi się, że Energia Qi aktywuje się tam, gdzie jest nasze skupienie, czyli nasze Serce/Umysł. Ruch powstaje z Qi, więc warunkiem koniecznym właściwego poruszania się jest skupienie Serca/Umysłu w miejscu ruchu, czyli na tych miejscach ciała, które właśnie się poruszją. Nasz prawdziwy, wewnętrzny Dom nie jest tam, gdzie mieszkamy, ale w naszym ciele. Nasze ciało jest naszym domem, a właściwym jego mieszkańcem jest Duch Shen, czyli my sami.
A ponieważ w Qigongu często, a u zaawansowanych nawet zawsze polem naszego ruchu jest całe nasze ciało i jego okolice, to również nasz Umysł swoim skupieniem powinien obejmować jak najwiekszy obszar ciała i jego otoczenia.
Przy okazji przypominam, że ruch "obejmujący również okolice naszego ciała" to oczywiście ruch Pola Qi, które generujemy w czasie ćwiczenia. W sensie fizycznym obszar ten nie należy już do naszego ciała, ale w sensie energetycznym zaawansowani praktycy odbierają go jako część siebie. Jako część wiru Qi, który właśnie tworzą.
Widać więc wyraźnie, że praktyka Qigong, to medytacja. Powinna być to medytacja na bardzo wysokim poziomie, aby w warunkach zmienności i ruchu osoba ćwicząca była w stanie objąć tak wiele aspektów równocześnie.
Pewną pomocą jest to, że u osób długo ćwiczących część tej pracy wykonywana jest automatyczne, ponieważ w czasie dotychczasowych miesięcy, lat i dziesiątków lat ćwiczeń wypracowaliśmy te właściwe automatyzmy. Nie zwalnia nas to jednak z ciągłej czujnej uważności, bo zatrzymanie się w rozwoju w środku drogi bywa trudne do zauważenia i skorygowania. Tylko dobry nauczyciel, czyli osoba z zewnątrz jest w stanie skorygować nas w takiej sytuacji. Sami, nawet mając tytuły mistrzów, nauczycieli, czy instruktorów możemy sobie z tym nie poradzić.
Przy czym na wysokim poziomie praktyki korekta mistrzowska nie polega tylko na zmianie ustawienia ciała adepta, ale raczej, podobnie jak w zen i w innych szkołach medytacji odnosi się do sfery psychiki i duchowości.
zobacz: