Gdzie można z nami praktykować zdrowotne ćwiczenia Qigong i Taichi.
Ćwiczenia stacjonarne i wyjazdowe, kliknij…
ĆWICZENIA ONLINE: Qigong Jadeitowej Księżniczki ONLINE, ćwiczenia dla zdrowia i witalności. Środy i piątki 7:45-9:15 - Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
ĆWICZENIA ZDROWOTNE: Zajęcia ONLINE Qigong oraz Tai Chi, styl Chang San Feng we wtorki 19:00 i czwartki 19:30 Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
Chiny
W dziale "Chiny" znajdą się informacje o historii, kulturze, języku, cywilizacji, a nawet przyrodzie Chin, o ile będą związane z praktyką Tai Chi Kung.
(strona 1 z 2)
zobacz: Język
Praktyka Tai Chi Kung (Tai Ki Kung) w stylu Chang San Feng tradycyjnie związana jest z bardzo szeroką refleksją na temat wszechświata, przyrody, kultury i społeczeństawa. Bez tej refleksji byłaby tylko czystą gimnastyką zdrowotną, czy też jednym z wielu systemów sztuk walki, służącym do uzyskiwania przewagi i zwalczania innych ludzi.
Ponieważ Chang San Feng, Mistrz Założyciel stylu oraz jego kolejni spadkobiercy byli Chińczykami i mieszkali w Chinach, więc wszystkie odniesienia w nauczaniu tradyjnie nawiązywały do zjawisk dotyczących obszaru tego kraju.
Na początku może wydawać się niepotrzebne przywiązanie takiego ponadnarodowego, uniwersalnego języka, jakim jest język ciała (t.j. gimnastyka Tai Chi Kung) do kultury Chin, ale w miarę praktyki poznaje się tego przyczyny.
Pierwszym znanym nauczycielem w tej linii przekazu, który opuścił Chiny, jest nasz nauczyciel Mistrz Ming Wong C. Y.
Ming jest osobą, która w doskonały sposób potrafi zastosować ogólne prawa rządzące Wszechświatem, do opisu i interpretacji zjawisk zachodzących w mikrokosmosie, czyli w naszym otoczeniu i w nas samych. Ma to bardzo istotne zastosowanie również w Tai Ki Kung, rozumianym jako sztuka walki i gimnastyka lecznicza. Te ogólne zasady, mimo że wywodzą się z Chin, obowiązują w każdym kraju i odnoszą się do wszystkich ludzi i zjawisk.
Kiedy w 1996 roku w czasie seminarium w Sampeyre (Piemont) zwiedzaliśmy średniowieczną bazylikę, miejscowy proboszcz, który jest znajomym Mistrza, objaśniał skomplikowaną, mistyczną symbolikę architektury tej świątyni, Ming włączał się i z wielką swobodą i zrozumieniem tematu dodawał swoje uwagi na temat poszczególnych detali architektury i sztuki sakralnej. Myślę, że jego informacje nie pochodziły ze studiów teoretycznych nad architektura europejską, ale ze zrozumienia energii, która w te dzieła została włożona przez ich twórców. Najbardziej zdumieni byliśmy brakiem barier między między człowiekiem wychowanym wyłącznie na chińskiej tradycji i kulturą europejską. Ten brak barier daje zrozumienie i umożliwia współpracę.
To samo dotyczy innych tematów. Starsi uczniowie Minga twierdzą, że potrafi on ciekawie i rzeczowo mówić "na każdy temat".
(strona 1 z 2) następna strona ->