Gdzie można z nami praktykować zdrowotne ćwiczenia Qigong i Taichi.
Ćwiczenia stacjonarne i wyjazdowe, kliknij…
ĆWICZENIA ONLINE: Qigong Jadeitowej Księżniczki ONLINE, ćwiczenia dla zdrowia i witalności. Środy i piątki 7:45-9:15 - Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
ĆWICZENIA ZDROWOTNE: Zajęcia ONLINE Qigong oraz Tai Chi, styl Chang San Feng we wtorki 19:00 i czwartki 19:30 Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
Co to jest Tai Chi Kung (Tai Ki Kung w dialekcie kantońskim), Styl San Feng?
Tai Chi Kung, to sztuka ruchu dla życia.
Ming Wong C. Y.
Tai Chi Kung to bardzo rzadko spotykany i cenny styl ćwiczeń, nauczany w Europie w szkole Mistrza Ming Wonga C. Y.
Ming Wong C. Y.
Jest pierwotnym, tradycyjnym połączeniem ćwiczeń Qigong (Chi Kung) i Tai Chi. W czasach Chang San Fenga, twórcy Tai Chi obydwie te praktyki były wykonywane zawsze razem.
To chińska sztuka ruchu, medytacja, taoistyczna praktyka kultywowania długiego życia i sztuka walki.
Tai Chi Kung, styl San Feng jest oryginalnym, pierwotnym stylem chińskiej sztuki ruchu znanej powszechnie od XX wieku jako Tai Chi Chuan lub Tai Ji Quan .
Praktyka z Mistrzem Mingiem, Fot. Piotr Szafraniec |
Ćwiczenia te budują energię życiową, aktywizują siły życiowe i obronne organizmu. Dają pogodę ducha i zwinność ciała. Są szczególnie zalecane w celu zapobiegania chorobom. Praktyka Tai Chi Kung daje równowagę psychofizyczną, nie tylko w skali jednostki, ale również równowagę rozumianą jako harmonijne relacje z szeroko rozumianym otoczeniem, tj. przyrodą i społeczeństwem. Poprzez rozwój świadomości, rozwój postrzegania własnych ograniczeń i możliwości, odkrywamy nasze powiązania z wszechświatem i powiązania między mikrokosmosem i makrokosmosem.
Styl San Feng praktykuje się w umiarkowanie niskich pozycjach, dlatego jest on polecany dla osób w dowolnym wieku i dowolnej płci.
Jednak nawet osoby zdrowe i wysportowane znajdą w nim szeroką przestrzeń do rozwoju, ponieważ każdą formę można też wykonywać w sposób zaawansowany, czyli głęboki, rozluźniony, wymagający gimnastycznie i ruchowo, ale też świadomy i zarazem medytacyjny.
W stylu San Feng wykonujemy zarówno formy statyczne, jak i ruchowe, w których ruch jest powolny i płynny.
Wystepują też ruchy bardzo szybkie.
Zawsze jednak zachowujemy walor płynności, rozluźnienia i ruchu zgodnego z kształtem naturalnych spiral energii.
Inną charakterystyczną cechą tego stylu jest równowaga i nieustanna gra sił Yin i Yang, którą oddaje termin Tai Chi. W praktyce oznacza to, że w każdym ruchu równocześnie jest siła i rozluźnienie, praca i wypoczynek, rozciągnięcie i skurczenie, ruch i spoczynek, itd. Ten stan jest trudny do osiągniecia, ponieważ łatwiej jest pracować tylko nad jednym z tych aspektów, np. nad rozluźnieniem (Yin), lub tylko nad siłą (Yang), ale w takim przypadku efekty będą mniejsze i niezgodne z prawami natury i starożytną filozofią chińską.
W czasie ćwiczenia poszczególnych form widać, jak kolejne części ciała bez przerwy rozciągają się i kurczą, podobnie jak ciało kota, węża, czy innych zwierząt. Jest to doskonałe ćwiczenie uważnego ruchu ciała, prowadzenia energii i świadomości umysłu, czyli medytacja w ruchu.
Marian Nosal
Warszawa, 27 września 2009
taichikung.pl/…