Gdzie można z nami praktykować zdrowotne ćwiczenia Qigong i Taichi.
Ćwiczenia stacjonarne i wyjazdowe, kliknij…
ĆWICZENIA ONLINE: Qigong Jadeitowej Księżniczki ONLINE, ćwiczenia dla zdrowia i witalności. Środy i piątki 7:45-9:15 - Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
ĆWICZENIA ZDROWOTNE: Zajęcia ONLINE Qigong oraz Tai Chi, styl Chang San Feng we wtorki 19:00 i czwartki 19:30 Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
Dla kogo przeznaczony jest Tai Chi i Chi Kung (Taijiquan i Qigong) ?
Jeżeli mamy problemy zdrowotne lub jesteśmy mało sprawni fizycznie, to właśnie praktyka Tai Chi Kung ma polepszyć naszą sprawność i odzyskać zdrowie. Jeżeli zaś jesteśmy zdrowi i wysportowani, to poprzez praktykę możemy utrzymać ten stan i zapobiec ewentualnym chorobom.
TAI CHI KUNG nie jest trudne!
Zadzwoń na: 690253043
Najpierw krótka odpowiedź w punktach.
Praktyka Tai Chi Kung jest przeznaczona przede wszystkim dla osób zainteresowanych:
- gimnastyką
- zdrowiem
- ćwiczeniami energetycznymi (Chi Kung), rozwojem energii życiowej
- medytacją
- sztuką walki, umiejętnością samoobrony
- przygotowaniem do trudnych i wyzywających sytuacji współzawodnictwa
- sztuką, estetyką ruchu, tańcem
- filozofią
- ekologią
- pokojem na świecie i w nas samych
- umiejętnością współpracy i pomagania innym
- jak najszerzej rozumianymi studiami nad kulturą Chin i związkami między tą kulturą, kulturą innych narodów i naszym życiem, w miejscu i momencie, w których właśnie jesteśmy.
Na początku praktyki zazwyczaj interesuje nas tylko jedno z wyżej wymienionych zagadnień. Na przykład uzyskanie zdrowia lub umiejętności samoobrony. Potem ćwiczenie wciąga nas, widzimy związki między różnymi dziedzinami życia, nawet tak pozornie przeciwstawnymi, jak poszukiwanie pokoju i zdrowia, przy równoczesnym rozwijaniu umiejętności z zakresu sztuk walki. Również połączenie gimnastyki z filozofią i medytacją wydaje się nielogiczne, ale tylko na początku praktyki. Potem, coraz szerzej, widzimy związki między ćwiczeniami, które wykonujemy, naszym życiem i naszym widzeniem świata.
Do rozpoczęcia praktyki gimnastyki Tai Chi Kung nie są potrzebne żadne uzdolnienia ruchowe ani predyspozycje psychiczne. Potrzebna jest tylko chęć pracy nad sobą i chęć pracy w grupie pod kierownictwem nauczyciela. Osobom mającym kompleksy dotyczące niskiej sprawności fizycznej można podpowiedzieć, że na zajęcia w Warszawie zdarzało się już, że regularnie przychodziły kobiety w ciąży (aż do 9 miesiąca, a po urodzeniu dziecka szybko wróciły do praktyki), osoby niepełnosprawne i po porażeniu mózgowym. Na obozie letnim był chłopiec na wózku inwalidzkim, który ćwiczył z wielkim zapałem, siedząc.
Praktyka Forny Ojca nad jeziorem w Jabłończy 2007 rok
Praktykują tez osoby sprawne fizycznie i wysportowane. Praktyka pozwala im szerzej spojrzeć na własne zdrowie i sprawność fizyczną, rozwinąć te ich aspekty, które dotychczas były zaniedbywane.
Osoby wysportowane mogą nauczyć się:
- jak używać siły i kondycji, którą posiadają
- jak używać tylko tych grup mięśni, których praca w danym ruchu jest konieczna
- jak prowadzić ruch, tak aby zapobiegać kontuzjom
- jak właściwe gospodarować siłami organizmu
- a przede wszystkim jak osiągnąć spokój umysłu i rozluźnienie ciała
Forma Nosorożca Zamieniajacego się w Ognistego Smoka. Praktyka Forny Ojca. Żegary 2008 rok
Również wiek nie jest ograniczeniem w praktyce. Ćwiczą zarówno ludzie młodzi, w wieku średnim, jak i osoby starsze.
Rozpoczęcie ćwiczeń jest szczególnie wskazane właśnie dla osób mających problemy zdrowotne, życiowe czy inne i takich, które chcą problemów w przyszłości uniknąć. To właśnie praktyka ma nam pomóc w życiu: usprawnić nasze ciało, rozluźnić go i wzmocnić oraz przygotować nas do rozwiązywania problemów. Dostrzeganie swoich ograniczeń powinno być zachętą do praktyki, a nie powodem do zniechęcania się i odrzucenia aktywnej pracy nad sobą.
W czasie praktyki nie ma obowiązku wykonywania wszystkich ćwiczeń. Każdy ruch wykonujemy w taki sposób, aby ciągle być na granicy możliwości swojego ciała i swojej psychiki. To my decydujemy o tym, co bierzemy z bogactwa oferowanego nam przez ćwiczenie. Nadmierna ambicja i nadmierne przeciążanie ciała nie są wskazane. I odwrotnie: lenistwo umysłu i ciała oraz niepełne, niedokładne wykonywanie ruchów są co prawda możliwe, ale nie powodują pozytywnych efektów, takich jakie praktyka powinna dawać.
Reasumując: Jeżeli mamy problemy zdrowotne lub jesteśmy mało sprawni fizycznie, to właśnie praktyka Tai Chi Kung ma polepszyć naszą sprawność i odzyskać zdrowie. Jeżeli zaś jesteśmy zdrowi i sprawni fizycznie, to poprzez praktykę możemy utrzymać ten stan i zapobiec ewentualnym chorobom.
Osoby mające wyższe aspiracje również mogą w Tai Chi Kung znaleźć sposób ich realizacji. W sferze fizycznej, ćwiczone formy można wykonywać tak, by ciało mocniej pracowało, np. poprzez przyjmowanie niższych pozycji.
To samo dotyczy aspektu medytacyjnego, filozoficznego i energetycznego praktyki. Postępy zależą wyłącznie od nas. Nauczyciel daje sprawdzoną przez wiele pokoleń nauczycieli i uczniów metodę, ale pracę każdy musi wykonać sam. Również sami, aczkolwiek korzystając z pomocy nauczycieli i współćwiczących, nadajemy naszej pracy kierunek i stawiamy sobie kolejne cele.
Tai Ki Kung jest doskonałą metoda prewencji zdrowotnej i rehabilitacji po przebytych chorobach i urazach. Na aspekt zdrowotny praktyki w dzisiejszych czasach jest największe zapotrzebowanie.
Formy ruchowe Tai Chi Kung są piękne. Jest to naturalne piękno ruchu, wywodzące się z naśladowania przyrody, ruchu zwierząt, roślin, planet i całego Wszechświata.
Naturalny ruch nie jest ani zbyt siłowy, spięty, ani zbyt rozluźniony i leniwy. Jest w sam raz. Jest też ciągłą zmianą, zachodzącą zgodnie z naszymi indywidualnymi fizycznymi i psychicznymi uwarunkowaniami, w zgodzie z otoczeniem, środowiskiem i osobami z którymi praktykujemy. Ten sposób poruszania się daje harmonię i piękno ruchu inne niż w sporcie, czy np. w balecie klasycznym, gdzie kontuzje i degeneracje narządu ruchu, wynikające z przemęczenia stawów i całego organizmu, są bardzo powszechnym zjawiskiem.
Naturalnie piękny, nie zawierający niepotrzebnych udziwnień ruch, buduje ciało i umysł człowieka. Nie powoduje chaosu umysłu skutkującego nieuważnym prowadzeniem ruchu i osłabieniem ciała. Jak widać harmonia i naturalne piękno ruchu oraz umysłu (medytacja), ciągle się wspomagają i wzajemnie na siebie oddziałują.
Zupełny brak kontuzji również wynika z unikalnej dla stylu Chang San Feng harmonii siły i rozluźnienia. Z wynikającego z zasady Yin-Yang, kultywowania równocześnie pracy i wypoczynku. Z kolei te umiejętności wynikają z właściwego, całkowicie spokojnego i żywego zarazem stanu umysłu, który osiągamy w miarę ćwiczenia, naśladowania ruchu kompetentnego nauczyciela i praktycznego zrozumienia stojącej za tym ruchem filozofii.