Gdzie można z nami praktykować zdrowotne ćwiczenia Qigong i Taichi.
Ćwiczenia stacjonarne i wyjazdowe, kliknij…
ĆWICZENIA ONLINE: Qigong Jadeitowej Księżniczki ONLINE, ćwiczenia dla zdrowia i witalności. Środy i piątki 7:45-9:15 - Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
ĆWICZENIA ZDROWOTNE: Zajęcia ONLINE Qigong oraz Tai Chi, styl Chang San Feng we wtorki 19:00 i czwartki 19:30 Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
Energia punktów akupunkturowych w medycynie chińskiej i w Qigongu
Pojęcie Energii punktowej jest raczej teoretycznie, podobnie jak pojęcie punktu w geometrii euklidesowej. Mówimy o nim, bo nasz umysł ma skłonność do takich uproszczeń. Uproszczenia te biorą się też ze zmuszania nas już w szkołach podstawowych i średnich do myślenia o wszelkich obiektach w kategoriach nieskończenie małych punktów, umieszczonych w przestrzeni współrzędnych kartezjańskich. Dlatego w akupunkturze Zachodu mówimy na przykład o tak zwanych "punktach akupunkturowych". W rzeczywistości nie są to żadne punkty, ale obszary, zagłębienia w ciele, a nawet fraktalne wiry Energii, będące częścią większych struktur energetycznych. Dlatego będąc akupunkturzystą, warto jest praktykować Qigong, aby o Qi przestać myśleć w kategoriach oddzielonych od siebie i magicznie oddziałujących na pewne aspekty naszego zdrowia "punktów akupunkturowych".
Jak widać żadnych punktów Qi prawdopodobnie nie ma, ale czasami na drodze powszechnego konsensusu wygodnie jest tego miana używać.
Piszę o "punktach Qi" dlatego, że dobrze jest wiedzieć o tym, że niektóre powszechnie przyjęte pojęcia, takie jak na przykład "punkt akupunkturowy" dla doświadczonego adepta Qigong, czy dla mistrza akupunktury są po prostu mirażem, który początkującym może trochę zamieszać w głowie i wprowadzić niepotrzebne zamieszanie w praktyce.
Chińczycy punkty akupunkturowe nazywają "otworami", "grotami", czyli przestrzennymi zagłębieniami i to lepiej oddaje ich topologię. Przy takim myśleniu widzimy, że w "puncie akupunkturowym" coś jest, jakaś głębia i zmienność co najmniej trójwymiarowa.
Poza tym punkty te w zależności od stanu zdrowia i w zależności od wpływów zewnętrznych w pewnym zakresie zmieniają swój krztałt i położenie.
Dlatego anatomiczna lokalizacja punktów akupunkturowych, to za mało, należy jeszcze czuć przepływy Qi i w ten intuicyjny sposób umieć dokładniej lokalizować ich położenie.
Podobnie jest z innymi strukturami energetycznymi. Tak zwane czakramy, czy też Dan Tiany również nie są punktami. Hindusi swoje czakry opisują jako wirujące, duże kwiaty lotosu o odpowiednim dla każdej z nich kolorze, ilości płatków i szybkości tego wirowania.
Podobnie w chińskich naukach taoistycznych Dan Tiany, tak zwane Punkty Alchemii Taoistycznej nie są punktami, tylko w przybliżeniu kulistymi obszarami zgęszczonej Qi Przestrzeni.
Prawdą jest, że w czasie pewnych ćwiczeń pewne punkty w ciele, czy w przestrzeni wizualizujemy sobie i próbujemy odczuwać jako bardzo, z rozpędu nawet nieskończenie, małe. Ale pamiętajmy, że najważniejsze jest nasze odczuwanie, a nie narzucony przez kogoś z zewnątrz model teoretyczno-matematyczny.
Jedną z podstawowych zasad praktyki Qigong jest zasada mówiąca, że do wszystkiego najlepiej jest dojść samemu/samej. Możemy więc wierzyć naszym Mistrzom i Nauczycielom, ale ostateczną instancją i tak będziemy dla siebie my sami. Jest to zresztą najważniejsza zasada wszelkich systemów medytacyjnych. Jeżeli ktoś naucza inaczej, to jego uczniowie nie osiągną samodzielności w praktyce, w myśleniu i w życiu.
Czym więc są tak zwane punkty akupunkturowe?
Są to miejsca, obszary w których Energia Qi kanałów energetycznych wychodzi na zewnątrz ciała i dzięki temu można na nią w tych miejscach mocniej i lepiej oddziaływać.
Ten tekst i inne ciekawe artykuły znajdziesz na stronie:
taichikung.pl/…
Marian Nosal
Warszawa, 23 stycznia 2022