Tai Ki Kung maestro Ming Wong CY

SZKOŁA QIGONG i TAI CHI

   wersja do druku 
Powrót na stronę główną » Qigong. Kosmiczne wiry Energii dla zdrowia i rozwoju → nowa książka o Qigongu w redekcji » Energia Qi » Topologia Energii Qi » Nasze odczucia energetyczne a rzeczywistość 
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o zajęciach i szkoleniach zdrowotnych, podaj swój email:

M E N U:
Gdzie można z  nami praktykować zdrowotne ćwiczenia Qigong i  Taichi. Ćwiczenia stacjonarne i  wyjazdowe, kliknij…
Tai Chi, Forma DzieciDao ĆWICZENIA ONLINE: Qigong Jadeitowej Księżniczki ONLINE, ćwiczenia dla zdrowia i  witalności. Środy i  piątki 7:45-9:15  - Warszawa, i  Internet cały. Prowadzi Marian Nosal, więcej…
Lada MalinakovaMedycyna ĆWICZENIA ZDROWOTNE: Zajęcia ONLINE Qigong oraz Tai Chi, styl Chang San Feng we wtorki 19:00 i  czwartki 19:30 Warszawa, i  Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková, więcej…

Nasze odczucia energetyczne a  rzeczywistość

Energia Qi przez różnych ludzi jest postrzegana różnie. Tutaj mam na myśli te formy Qi, których użycie i  postrzeganie jest charakterystyczne dla ćwiczeń Qigong. Nie ma żadnych standardów, ani tym bardziej urządzeń techncznych, które mogłyby nasilenie Qi ściśle i  obiektywnie zmierzyć. Wszystko zależy zarówno od "czułości odbiornika", czyli od wrażliwości danej osoby, jak i  od charakteru Energii, którą właśnie badamy. Pojawiają się pewne standardy mierzenia natężenia Qi, na przykład przy pomocy wahadełka radiestezyjnego i  różnych skal, ale tu wyniki też bywają chwiejne. Nie można im do końca wierzyć, bo w  dużym stopniu zależą od osoby przeprowadzającej pomiar.

Lada Maliňáková-Nosal w Formie Matki mistrza Zhang San Fenga Fot. Tomasz Wojewoda
Lada Maliňáková-Nosal
w Formie Matki mistrza Zhang San Fenga
Fot. Tomasz Wojewoda

Jakie są tego przyczyny:

● Qi jest JEDNA, ale nie jest zawsze i  wszędzie jednakowa, a  nawet można powiedzieć, że jest pod różnymi względami mocno zmienna

● organizm każdego człowieka jest trochę inny, więc i  wyniki pomiarów mogą być mocno subiektywne

● jest jeszcze kwestia subiektywności odbioru w  czasie - interpretacja wyników pomiaru Qi przez organizm i  umysł człowieka mocno zależy na przykład od jego chwilowej formy

● wynik pomiaru bazującego na odczuciach człowieka zależy też od zespołu przekonań na temat Energii, które dana osoba posiada i  które mogą wpłynąć na wynik. Fascynat Qi prawdopodobnie będzie ją postrzegał częściej i  w większym stopniu, podczas gdy osoba sceptyczna może jej w  ogóle nie chcieć zauważyć

Ja na przykład kiedyś uważałem się za osobę mało sensytywną i  nadal tak do pewnego stopnia i  w pewnym zakresie uważam, ale mocno zmieniłem zdanie, kiedy przeczytałem w  literaturze, jak długiego czasu inne osoby potrzebowały na dokładne poczucie Qi. Mnie wystarczył rok codziennej godzinnej systematycznej pracy z  jednym ćwiczeniem Qigong i  pojawiło się bardzo dokładne czucie Qi formy. To bardzo dobry wynik, chociaż istnieją jasnowidze i  inne sensytywne osoby, które ten talent mają "od zawsze", czyli mają go wrodzony. W  ogóle nad tym wstępnym etapem nie muszą pracować. Zaraz, zaraz, czy na pewno już nie muszą?

Osoba, która uważa, że nie ma talentu do panowania nad Qi i  czucia Qi może być bardzo uzdolniona i  nie wiedziec o  tym. Może być też odwrotnie i  osoby "odleciane", czy nadużywające środków pobudzjących mogą sądzić, że doskonale czują Qi, ponieważ ich odbieranie rzeczywistości jest nadmiernie otwarte, ale mało precyzyjne.

Pominę tu temat pracy z  Qi przy pomocy różnego rodzaju środków biologicznych i  chemicznych, bo nie jest to temat tego tekstu. Środki te mogą być zarówno pomocą, jak i  przeszkodą w  naszej pracy. W  większości przypadków, u  osób które nie są pod opieką kompetetntnego nauczyciela, są one przeszkodą i  wielkim niebezpieczeństwem dla zdrowia adepta.

Nie warto się z  nikim porównywać, nie wspoółzawodniczyć, nawet ze sobą, tylko iść do przodu wykonując praktyki zalecane przez swoich nauczycieli.

Ja na przykład uważałem się za mało uzdolnonego, również dlatego, że spotykałem ludzi, którzy byli bardzo uzdolnieni. Świadomie zawsze dążyłem, aby być w  otoczeniu wybitnych nauczycieli i  adeptów sztuk energetycznych. W  takim otoczeniu albo samemu szybko staje sie gwiazdą, albo jest się "tylko zwykłym szarym ćwiczącym". I  tu oczywiście znowu wpadamy w  pułapkę nadmiernego oceniania naszych postępów. Bo przecież lepiej jest być "szarym człowiekiem" w  grupie gwiazd, niż gwiadą wśród ludzi przeciętnych.

Wszystkie te rozważania mogą się wydawać niepotrzebne, a  nawet mętne, są jednak początkującym potrzebne, aby na swoje i  cudze zdolności patrzyli z  dystansem. Wszelkie talenty są bardzo względne i  bardziej od potencjalnych zdolności liczy się ich wykorzystanie.

Według mnie liczy się tylko systematyczna praca i  kontakt z  wybitnymi nauczycielami, którzy podadzą odpowiednie dla nas metody praktyki. Przykład do nasladowania. Pamiętajmy: coś takiego jak talent, na przykład talent do pracy z  Qi, to rzecz bardzo względna.

Zwykły entuzjazm do pracy i  poczucie, że robimy coś wartościowego, ważnego dla nas i  dla innych, jest dużo ważniejszy.

Ten i  inne teksty o  Qigong znajdziesz na www:
taichikung.pl/…

Marian Nosal
Warszawa 22 II 2022


zobacz:


Chi Kung, Tai Chi, Qigong, Warszawa - Nasze odczucia energetyczne a rzeczywistość dot.gif